Facilities & Planning Services - Maintenance & Operations

8432 Magnolia Avenue
Riverside, CA 92504
Building 16 (View Map)
Located behind Mission Hall (Building 15)
(951) 343-4360

Work Orders:  (951) 552-8277

 

Office Hours (Excluding Holidays)

Monday - Friday
8:00 a.m. - 5:00 p.m.

Facilities & Planning Services - Projects

Location
8471 Magnolia Avenue 
Riverside, CA 92504

Building 37, Suite 200 (first floor) (View Map)
Located next door to Human Resources at Lancer Palms

Office Hours (Excluding Holidays)

Monday - Friday
8:00 a.m. - 5:00 p.m.

Facilities & Planning Services - Logistics Center

location
3050 Myers
Riverside, CA 92503


(951) 343-4730  - On Campus ext 4730

Office Hours (Excluding Holidays)

Monday - Friday
8:00 a.m. - 5:00 p.m.

Department Office Staff

Alex Barba

Housing Maintenance Manager

Brenda Flores Associate Director - Business Administration
Brianna Zepeda Assistant Director - Housing Maintenance and Operations
Charles "Chuck" Vela  Manager - Logistics, Receiving & Stores
Cheryl Swanson CMMS Administrator
Chris Postin Housing Maintenance Manager
Daniel Norton Assistant Director - Facilities Maintenance and Operations
Ed Schmachtenberger Manager - Athletics Grounds and Outdoor Facilities
Eric Taylor Assistant Director - HVAC, Energy & Controls
Ivan Pedraza Environmental Health & Safety Coordinator
Jamie Gannaway Project Coordinator II - Interiors & Furnishings
Jim Scheer Manager of Grounds and Landscaping
Jose Hernandez Manager of Card and Physical Access
Leah Wiedeman Project Manager -Tenant Improvement & Space Utilization
Margaret Marquez Accounting Clerk II
Robert Gurrola Associate Director - Maintenance & Operations
Robert Pendleton Assistant Manager - Facilities Maintenance
Steve Bowman Sr. Project Manager - Construction Project Delivery
Tania Zickert Administrative Assistant

 

Department Technician Staff

Cameron Makey Foodservice Equipment Tech II
Carlos Adame Maintenance Tech II
Don Henry Maintenance Tech II / Alt Shift
Don Trexler Maintenance Tech III 
Efrain Mendoza Building Operator II
Guillermo Garcia Building Operator III / Lead
James Grainger Warehouse Laborer
Jonathan Rogers Maintenance Tech III 
John Lindsey Plumber III
Mario Limon Fire & Life Safety Specialist
Maurice Oliver Building Operator II
Michael Perez Access Control Technician II
Oscar Rodriguez Maintenance Tech II
Paul Eide Maintenance Tech II / Alt Shift
Perry Culp HVAC Tech III-Lead
Randy Beckham HVAC Tech II 
Richard Webb Maintenance Tech III 
Scott Glackin Foodservice Equipment Tech / Lead
Scott Workman Electrician III
Steve Negrete Maintenance Tech II
Ted Hosmer Maintenance Tech II
Tyler Rodseth General Maintenance Tech I